Opinie o Nas


 

Facelia błękitna, nasiona facelii na poplon, roślina paszowa 1 kg

  • Dodaj recenzję:
  • Kod towaru: 9749854654656
  • Dostępność: Dostępny na magazynie
    Czas realizacji: Wysyłka w 24h
  • Dostawa od: 12,99 zł

  • Cena netto: 18,52 zł
    20,00 zł
  • szt.

Facelia błękitna, nasiona facelii na poplon, roślina paszowa 1 kg

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia), inaczej wiązanka wrotyczowa, uprawiana jest jako międzyplon ścierniskowy, na paszę i nawóz zielony.

Charakterystyka

To jednoroczna roślina o krótkim okresie wegetacyjnym wynoszącym 90–110 dni w zależności od warunków pogodowych. Osiąga najczęściej wysokość 40–70 cm, choć zdarza się przy sprzyjających warunkach, że dorasta do 1 m. Ma ciekawe, zrosłopłatkowe, błękitne, pachnące kwiaty, wabiące pszczoły, stąd jest jedną z 20 najpopularniejszych miododajnych roślin. Kwitnie przez 6–8 tygodni, co jest korzystne dla owadów zapylających, lecz mniej przydatne w uprawie na nasiona.

Uprawiana głównie na paszę i nawóz zielony, rzadziej na nasiona, jest również uznawana za roślinę fitosanitarną – ogranicza występowanie w glebie mątwika burakowego. Ponadto nie porażają jej choroby i szkodniki, gdyż jej rodzaj jest jedynym przedstawicielem rodziny faceliowatych – nie ma pokrewieństwa z żadnymi gatunkami uprawianych roślin.

Wymagania uprawowe

Posiada stosunkowo małe wymagania glebowe, rośnie dobrze nawet na lekkich glebach, lecz wyższe plony daje na glebach żyznych, nie toleruje za to gleb zaskorupiających się, ciężkich i gliniastych. Woli ziemię lekko kwaśną lub o odczynie zbliżonym do obojętnego, w przedziale pH=5,6–8,5.

Przy uprawie facelii zalecane jest nawożenie (na 1 ha) 70–100 kg N, 60–80 kg P2O5i 60–80 kg K2O. Fosfor i potas stosujemy przedsiewnie, natomiast azot albo całościowo przed siewem, albo w dwóch równych dawkach przed siewem i po wzejściu roślin. Początkowy wzrost facelii jest wolny, warto pamiętać, że po drugiej dawce azotu zaczyna ona jednak szybko i silnie się rozwijać.

Odmiany

W krajowym rejestrze znajduje się 7 odmian facelii. Są to: Anabela, Angelia, Asta, Atara, Lisette, Natra oraz Stala. Różnią się one głównie wyglądem nasion, plonowaniem, wymaganiami oraz przeznaczeniem uprawy.

Uprawa – zmianowanie i siew

Dobrym przedplonem dla facelii uprawianej na zielonkę czy nawóz są przede wszystkim zboża, dla uprawianej na nasiona – rośliny okopowe. Sama stanowi dobry przedplon dla większości roślin uprawnych. Ponadto, jak już wyżej wspomniano, ogranicza rozwój mątwika burakowego w glebie.

Uprawiana najczęściej w międzyplonie ścierniskowym po zbożach, na zasobnych glebach wysiewana w ilości 8–10 kg nasion/ha, a na słabszych 10–15 kg/ha. Facelię możemy siać w rozstawie rzędów 11 cm lub 20–25 cm, pamiętając, że uprawa w węższych międzyrzędziach ograniczy wyrastanie chwastów, z kolei w szerszych pozwoli na wygodniejsze pielęgnowanie roślin i rozrastanie się ich.

Stosowanie facelii na poplon

Nasiona facelii błękitnej wysiewa się do końca kwietnia na głębokość ok. 1-2 cm. W przypadku zaś wysiewu na poplon, wysiew powinien nastąpić w okolicach września.

Roślina może być wysiewana 2-3 razy w okresie wegetacji.

Zalety facelii błękitnej

- facylia błękitna jest rośliną uprawianą na paszę oraz nawóz zielony

- roślina o bardzo dobrych właściwościach miododajnych

- posiada dużą dynamikę wzrostu oraz charakteryzuje się stosunkowo długim okresem kwitnienia

- jest łatwa w uprawie

Cena dotyczy 1kg